Amai Manga Cafe Oy muuttaa pois Kaisaniemenkatu 1 sisäpihasta vajaan kolmen vuoden jälkeen. Siirto tapahtuu viereiseen Fennia kortteliin, jossa muun muassa sijaitsee Finnkinon Kinopalatsi.
Manga Cafe toimii vanhassa pienessä toimipisteessä vielä tammikuun loppuun asti.Helmikuussa avautuva Manga Café on 84 neliöinen, täysin uudelleen sisustettu kahvila, johonka tulee päälle 40 asiakaspaikkaa. Luvassa on laajempi mangavalikoima asiakkaillemme luettavaksi, sekä enemmän länsimaista sarjakuvatuotantoa. Manga Café jatkaa myös suomalaisten omakustanteiden hankkimista hyllyihinsä asiakkaiden luettavaksi ja ostettavaksi.
Samaan toimitilaan avautuu täysin uudistunut Shoppu.fi – Manga Cafén verkkokauppapuoti, joka on Etelä-Suomen ainoa mangaoheistuotteisiin painottuva liike. Josta löytyy Pohjoismaiden laajin doujinshi-valikoiman. Shoppu.fi valikoima laajentuu myös anime ja manga-aiheen ulkopuolelle, mm. virallisena Hot Toys ja Enterbayn maahantuojana. Shoppu.fi tulee pysymään pääsääntöisesti virallisten japanilaisten oheistuotteiden myyjänä jatkossakin.
Manga Café on toiminnut kolme vuotta aktiivisena osana Suomen anime ja manga-aiheisissa tapahtumissa. Kahvilan omistaja, Milla Sainio on voittanut Sammon Tekijät – valtioneuvoston palkinnon vuonna 2010, tuodessaan Manga Cafén kautta japanilaista kulttuuria lähemmäksi suomalaisia ja sekä näin edesauttanut nuorisokulttuurin etenemistä. Lisäksi hän on ollut luennoimassa Helsingin Business Collegessa yrittäjyydestä, Pasilan kirjastossa tutustuttamassa pääkaupunkiseudun kirjastotyöntekijöitä mangasarjakuviin, sekä pitänyt luennon Manga Cafèn toiminnasta J-Popcon 2011 tapahtumassa Tanskassa, Kööpenhaminassa.
Tuleva osoite on Vuorikatu 14, 00100 Helsinki. Sisälle pääsee Kaisaniemen metron kautta, Kinopalatsin läpi kulkemalla tai suoraan vuorikadulta Stadin pelikaupan vierestä.
Jos kaipaatte lisätietoja tästä aiheesta tai Shoppu.fi / Manga Cafén toiminnasta, yhteyttä saa ottaa Milla Sainioon työaikoina puhelimitse: 040-7232537 tai sähköpostitse: milla@mangacafe.fi
